Annelik Estetiği Operasyonu

Gebelik süreci ile anne adayının bedeninde pek çok değişim meydana gelir. Gebelik sürecinde kaçınılmaz olarak karın bölgesinde büyüme, deride genişleme ve karın kaslarında bir miktar gevşeme meydana gelecektir. Yine gebelikteki hormonal değişikliklere bağlı ve emzirme etkisine bağlı memelerde büyüme, dönem sona erdiğinde geri çekilme ve sarkma meydana gelebilir.

Bahsi geçen durumların çoğu, her ne kadar doğal ve beklendik değişimler olsalar da bireyler bu değişimlerden memnun olmayabilirler. Bu durumda annelik estetiği veya mommy makeover olarak bilinen operasyona başvurabilirler. Böylece gebelik, doğum ve emzirme sürecinde edindikleri estetik ve işlevsel problemlerden kurtulabilirler. Yazımızın devamında ‘’Annelik estetiği ne kadar sürer?’’, ‘’Annelik estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Annelik estetiği ne zaman yapılmalı?’’ ve ‘’Annelik estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul annelik estetiği hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Annelik Estetiği İle ilgili merak ettiğiniz her şey burada!

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği, gebeliğe, doğuma ve doğum sonrası süreçlere bağlı karın bölgesinde, memelerde ve bazen de vajinada oluşan problemleri gidermek için yapılan kombine operasyondur. Annelik estetiği kapsamında karın germe (abdominoplasti), meme dikleştirme (mastopeksi) ve vajinoplasti ameliyatları gerçekleştirilebilir. Böylece bahsetmiş olduğumuz süreç sonucu deforme olan bölgeler düzeltilebilir, sürece bağlı meydana gelen estetik ve işlevsel sorunların tamamına müdahale edilebilir. Annelik estetiği, detayları bireyin taleplerine ve ihtiyaçlarına göre planlanan bir operasyondur.

Annelik Estetiği Neden Yapılır?

Annelik estetiği şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Karın bölgesinde doğumdan sonra görülen çatlak cilt görünümünü ve karın derisinin sarkması gibi sorunları ortadan kaldırmak.
  • Karın kaslarının gevşemesi sonucu üst karında oluşan bombe görünümü (rektus diyastazı) ortadan kaldırmak
  • Memelerde emzirme sonrası görülen sarkmaları gidermek, meme boyutlarını vücut ölçüleri ile uyumlu hale getirip memeleri dikleştirmek.
  • Karın bölgesi ve memelerin birbiri ile daha uyumlu boyutlarda ve pozisyonlarda olmasını sağlamak
  • Vajina genişlemesine bağlı ortaya çıkan ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen sorunları gidermek.

Annelik estetiği bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir. Bahsi geçen amaçların gerçekleştirilebilmesi için farklı uygulamalara başvurulması gerekebilir. Bu uygulamaların detaylarından yazımızın devamında bahsedeceğiz.

Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

Annelik estetiği, doğumdan sonra, emzirme süreci son bulduktan bir süre sonra yapılması önerilir. Bununla birlikte eğer bireyin yakın gelecekte yeniden gebe kalma planı varsa annelik estetiğinin bu plan sonrası yapılması daha uygun olacaktır. Çünkü bireyin yeniden gebelik ve doğum sürecinden geçmesi ameliyat ile elde edilen kazanımların bir miktar kaybedilmesine neden olabilmektedir.

Annelik Estetiğinde Planlama Süreci Nasıldır?

Tüm estetik uygulamaları ve estetik operasyonları, kişiye özel bir planlama ile yapılırlar. Bununla birlikte annelik estetiği gibi kombine operasyonlar, çok daha detaylı bir planlama süreci gerektirirler. Bu süreçte bireyin karın bölgesindeki, göğüs bölgesindeki ve varsa genital bölgesindeki deformasyonlar detaylı olarak değerlendirilir. Daha sonra ise bireyin annelik estetiğinden ne gibi beklentileri olduğu dinlenir. Ardından ise plastik cerrahi uzmanı, görüşme ve muayenede elde ettiği verileri kullanarak tamamen kişiye özel bir estetik planlaması hazırlar.

Annelik Estetiği Sonrası Gebe Kalınırsa Ne Olur?

Annelik estetiğinin iyileşme sürecinden sonra gebe kalınması mümkündür. Bu özellikle ameliyatı takip eden ilk yıl içerisinde önerilmeyen bir durumdur. Çünkü iyileşme tamamlanmadan oluşan gebelik, doğum ve emzirme süreçleri annelik estetiği sayesinde meydana getirilen görünüme bir miktar zarar verebilir. Bununla birlikte planlanmayan bir gebelik meydana gelmişse endişe etmeye gerek yoktur. Bu süreç anne adayı veya bebek için tehlikeli değildir. 

Annelik Estetiği Ne Kadar Sürer?

Annelik estetiği, bu uygulama kapsamında gerçekleştirilen operasyon sayısına ve operasyonların türüne göre 3 ila 6 saat kadar sürebilir. 

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği kapsamında farklı cerrahi uygulamalar gerçekleştirilebilir, bu uygulamalar arasında şunlar bulunur:

  • Meme Dikleştirme: Meme dikleştirme operasyonu sırasında eğer memelerin hacmi istenenden küçükse, silikon implantlar kullanılarak bir miktar büyütülür ve dikleştirilirler. Büyük memelerde ise dikleştirme işlemi, fazla yağ ve deri dokusunun alınması sonrası hastanın kendi dokuları kullanılarak yapılır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu yüzden hastalar ağrı duymazlar.
  • Karın Germe: Karın germe, karın bölgesindeki sarkmaları ve çatlakları ortadan kaldırmak, düz ve zarif bir karın görünümü meydana getirmek için yapılır. Bu operasyon genel anestezi altında, ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Vajinoplasti: Anestezi altında, ağrısız bir şekilde yapılan bu operasyon sırasında vajina içerisinde genişlemeye yol açan dokular sıkılaştırılır. Vajinal dokular onarılır, vajinal dokuların yeniden ideal bir konuma ve yapıya sahip olması sağlanır. Böylece vajina genişlemesi ortadan kaldırılmış olur.

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Annelik estetiği yaptıran bireyler genellikle 1 ila 2 gün kadar hastanede misafir edilirler. Taburcu olan bireylerin, ameliyat bölgelerini zorlayacak davranışlardan, aktivitelerden ve ağır işlerden uzak durmaları gerekir. Ameliyat yaraları tam olarak iyileşene kadar denize ve havuza girilmemelidir. Aynı şekilde vajinoplasti nedeniyle 1 ay kadar cinsel ilişkide bulunulmaması tavsiye edilir. Meme dikleştirme yapılan bireylerin, iyileşme süreci boyunca özel bir medikal sütyen kullanmaları gerekecektir. Annelik estetiği sonrasında hastanın genel sağlık durumuna göre genelde 7-10 gün içerisinde kademeli olarak günlük yaşama dönülebilir. Ancak tam iyileşme süresi birkaç ayı bulabilmektedir.

Daha fazla bilgi için iletişim kurmayı unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *