Liposuction Nedir?

Liposuction nedir?

Bölgesel zayıflama yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen bir uygulama olan liposuction, belirli bölgelerde yağlanma problemi olan kişiler için mevcut yağ dokusunun alınması işlemidir. Geçmişten günümüze estetik uygulamalar arasında her zaman popüler olma özelliğini koruyan liposuction kelimesi “Lipo” yağ ve “Suction” emme kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiş, “Yağ emme” olarak tanımlanmıştır. Uygulamanın amacı, vücuda daha estetik bir görünüm kazandırmak ve hastanın rahatsızlık duyduğu bölgelerdeki fazla yağın atılımını sağlamaktır. Uygulama başta basen, kalça, bel, karın gibi bölgeler olmak üzere vücutta yağlanmanın görüldüğü bir çok alanda tercih edilebilmektedir.

Liposuction nasıl yapılır?

Liposuction yönteminde vakum cihazı ile yağ dokusunun çekilmesi işlemi uygulanır. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Uygulama sırasında yağ dokuları küçük kesilerin açılarak ince kanüller aracılığıyla vakumlanır ve vücuttan atılır.

Liposuction neden yapılır?

Liposuction  kilo artışı nedeniyle meydana gelmiş bölgesel yağ dokularının alınması için yapılır. Bu işlem hem hastaların ayna karşısındaki özgüvenini arttırmakta hem de kişinin yaşam kalitesini yükseltmektedir.

Liposuction kimlere uygulanabilir?

Uygulama, vücudunda orantısız bir yağ artışı olan herkes için uygulanabilir. İşlem öncesinde sağlık problemlerinin tespiti için bazı testler gerekebilmektedir. Hamilelik sürecinde olan veya yeni doğum yapmış kadınlara liposuction uygulaması tercih edilmemektedir.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

Liposuction bölgesel yağlanma probleminin oluştuğu pek çok bölgeye uygulanabilir. Yağlanmanın en sık görüldüğü bölgelerin başında gelen karın, basen, bel başta olmak üzere göbek, kol üstü, boyun, uyluğun iç ve dışı gibi alanların tamamına liposuction yapılabilmektedir.

Liposuction türleri ve teknikleri nelerdir?

Uygulamanın türleri ve teknikleri için operasyonda kullanılan cihazların özellikleri baz alınır;
• Lazer yardımlı liposuction (LAL)
• Power cihazlı liposuction (PAL)
• Klasik liposuction (cihaz yardımı olmadan)
• Vaser yardımlı liposuction (VAL) gibi çeşitlerden söz edilebilir.

İşlem için genellikle “Islak Teknik” veya “Tümesan Teknik” adı verilen yöntem kullanılır. Bu yöntem bölgede yer alan yağ hücrelerinin bir sıvı ile doldurulması ve şişirilmesidir. Sıvı içerisinde Lidocaine (ağrı kesici) ve Adrenalin (kanama durdurma) gibi özelliklere sahip maddeler yer alır. Hücrelerin şişirilme işleminin tamamlanmasının ardından deri üzerine atılan kesiler ile yağ hücrelerine ulaşılır. Bu süreçte ince uçlu borular aracılığıyla yapılan vakum işlemi kullanılır ve istenmeyen yağın emilimi mümkün kılınır.

Liposuction öncesi hazırlık

Ameliyat öncesindeki hazırlık evresinde hastaların bilmesi ve uygulaması gereken bazı prosedürler bulunmaktadır;

• Hastanın kullandığı ilaçlar eksiksiz olarak ilgili uzmana bildirilmelidir,
• Sağlık geçmişi ile ilgili detaylı bilgi ilgili uzman ile paylaşılmalıdır,
• Sigara ve alkol tüketimi 2 hafta önce durdurulmalıdır,
• İşlem öncesinde uzman tarafından önerilen beslenme programı uygulanmalıdır.

Liposuction ile ne kadar yağ alınabilir?

Uygulama ile yüksek oranda yağ dokusunun alınması mümkündür. Bir seansta ortalama 8-10 kilo yağ vücuttan çekilmektedir. Fakat bu denli yüksek bir yağ alımı vücut dengesinde bozulmaya neden olması yönünden tavsiye edilmemektedir. Genellikle mevcut yağ miktarının maksimum 3’te 2’sinin alınması tercih edilir.

Liposuction için yaş aralığı nedir?

Liposuction uygulaması yaptırmak için 18 yaşın üzerinde olmak gerekir. 18 yaşın altında olan kişiler ailelerinden onay almaları halinde de işlem için uygun adaylardır. Herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese uygulama yapılabilir. Hastanın yağ oranından rahatsızlık duyması ve ameliyata elverişli olması yeterlidir.

Liposuction işlemi ne kadar sürer?

İşlem süresi uygulamanın yapıldığı bölgeye ve hastanın mevcut yağ oranına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle ameliyatların tamamı 2-4 saat arasında değişse de küçük bölgeler için 45 dakika ile 1 saat arasında farklılık gösteren sürelerden söz edilebilir. Farklı bölgelerde yağ aldırma işlemi için uygulama süresi 5 saattir.

Liposuction esnasında hangi tür anestezi uygulanır?

Liposuciton genel anestezi altında yapılan bir uygulamadır.

Liposuction sonrasında iyileşme süreci ne kadar sürer?

Ameliyat sonrası tam iyileşme 1 aylık bir süreci bulabilmektedir. Genellikle hastaların normal yaşamsal döngülerine dönüşü ise 10-15 gün arasında değişir. Bu sürede hastanın uzman tarafından tavsiye edilen uygulamaları gerçekleştirmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Liposuction sonrası iz kalır mı?

Kesi açılan ameliyatların tamamında ufak da olsa bir iz kalır. Ancak ilerleyen zamanlarda izin eski görünürlüğünü kaybetmesi muhtemel bir durumdur. Açılan kesi ne kadar küçük olursa izin görünürlüğü de o kadar az olacaktır.

Liposuction tekrarlanabilir mi?

Liposuction yüksek miktarda yağlanma şikayeti bulunan hastalar için ideal bir uygulamadır. Vücudun yağ artışının bulunduğu farklı bölgelerde de uygulama tekrar edilebilir. Genellikle geniş alanlar için 3 ile 6 ay arasında değişen sürelerde uygulama tekrarı önerilir. Ancak hastanın liposuction sonrası beslenme düzenine dikkat etmemesi yeniden bölgesel yağlanmanın oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle işlem sonrası egzersiz ve diyet uygulamasına devam edilmesi önerilir. Daha önce ilgili bölgeden bir yağ alımı yapılmış fakat yeniden aynı yerde yağlanma durumu oluşmuş kişiler için de uygulama tekrar edilebilmektedir.

Daha fazla bilgilendirme ve randevu almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *